Türkçe - ქართული
Ana Sayfa - İletişim
 
 

  Gürcüler Kimdir?

  Gürcüce Öğrenelim

  Türkiye'de Anadil Öğrenimi

  Türkiye'de Gürcü Sanatı

  Kitaplık

  Gürcistan

  Gürcistan’ın Sorunlu Bölgeleri

  Tarih

  Görüş - Düşünce - Makale

  Kültür

  Apkhazeti Tarihi

 
   Gürcistan’da yazı kullanımının 2700 yıllık tarihi onaylandı

Ulusal öneme sahip Grakliani Tepesi arkeolojik anıtında devam eden kazılarda yeni bir keşif - İ.Ö. VII. Yüzyıla ait bir mabet, iki mihrap ve mihrabın kaidesinde bugüne kadar bilinmeyen türde bir yazı dizisi ortaya çıktı. Arkeolojik kazı heyetinin başkanı Prof. Dr. Vakhtang Liçeli’ye göre, Grakliani’de mihrabın kaidesindeki ve bugüne kadar bilinmeyen yazı günümüze kadar tespit edilen en eski yazı olup Gürcistan’da yazı kullanımının 2700 yıllık tarihi olduğunu göstermektedir.

Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanlığı ile Kültürel Mirası Koruma Ulusal Ajansının inisiyatifi ve finansmanı ile Grakliani arkeolojik anıtında ilk yol üstü arkeolojik müzesi kurulacak. Müzenin inşaatı ve alanın altyapısının düzenlenmesi çalışması başlamıştır. Aynı şekilde otopark inşa edilmesi de planlanmaktadır.

Grakliani Tepesinde ilk bulgular 2007 yılında Tiflis-Senaki-Leselidze yolu inşaatı sırasında ortaya çıktı. Grakliani arkeolojik anıtı Şida Kartli bölgesinde, Kaspi İlçesinde İgoeti ve Samtavisi Köylerinin olduğu bölgede, Lekhura Çayının sağ yakasında yer alan tepede bulunuyor.

Kazı alanında ortaya çıkarılan bulgular eşsiz nitelikte olup Grakliani’nin kesintisiz gelişiminin tarihini onaylamaktadır. Grakliani hakkındaki bulgular Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya’da bulunan dünyanın öncü bilimsel yayın kuruluşları tarafından yayımlanmıştır.  

Grakliani’nin büyük koleksiyonunun önemli bir parçaları olan -İ.Ö. IV. Binyıla ait altın sikkenin tek benzeri İran’da Susa şehrinde bulunmakta olup mührü İ.Ö. IV. Binyıla tarihlenmektedir – benzeri Aşağı Mezopotamya’da antik Uruk şehrinde bulunan ve dekoratif elementlerle süslenmiş ekmek pişirme fırınının ölçüleri yapının hacmine göre değişiyor.

“Grakliani Tepesi” çok katmanlı arkeolojik anıt özelliğinde olup taş devrinden başlayıp Roma dönemini de kapsayan toplum yaşamının 300 bin yıllık kesintisiz gelişimini onaylamaktadır. Grakliani Tepesinde ortaya çıkan teraslarda İ.Ö. IV. Bin yıl – İ.S. I. Bin yılla tarihlendirilen evler, tarımsal yapılar, ibadethaneler ve mezarlar bulunmaktadır.

Üçüncü terasta ortaya çıkarılan, eşsiz bir mimari kalıntı olan ve 25 metre genişliğe, 6 metre uzunluğa sahip (İ.Ö. 400-350 yıllarına ait) ibadethane kompleksi Grakliani Tepesinin tarihi önemini daha da artırıyor. İbadethane kompleksinde, içerisinde ritüel ocaklarının ve mihrapların olduğu 2 metre yüksekliğinde, ince kil tabakası ile sıvanmış ve dekorla süslenmiş duvarlar korunmuştur.

http://www.cp.ge/ge/statiacci.php?ID=43328  (19.08.2015)
 

Copyright © 2013 Gurcu.org Ana Sayfa